Hu

Hu

En

En

Fr

Fr

Pl

Pl

Working together for a green,
competitive, and inclusive Europe
Powrót

Badanie mechanizmu regulacji nikotynowych receptorów acetylocholiny
POLS-2020/37/K/NZ3/04098

Zaburzenia neurologiczne, takie jak choroba Alzheimera, schizofrenia i choroba Parkinsona, jak również uzależnienie od narkotyków już od dawna wiązane są z układem sygnalizacji cholinergicznej, a w szczególności z nikotynowymi receptorami acetylocholiny. Receptory te odbierają i przekształcają sygnał chemiczny (neuroprzekaźniki) na sygnał elektryczny (przewodnictwo jonowe). Należą one do klasy pentametrycznym kanałów jonowych bramkowanych ligandem, złożonych z pięciu podobnych lub identycznych podjednostek białkowych, które tworzą kanał jonowy. Ich ogólna struktura jest wysoce zakonserwowana i obejmuje trzy domeny. Domena zewnątrzkomórkowa, region białka znajdujący się na zewnątrz komórki, zawiera miejsce wiążące neurotransmiter. Domena transmembranowa tworzy kanał jonowy, który umożliwia selektywny przepływ jonów zgodnie z gradientem stężeń. Domena wewnątrzkomórkowa, region białka znajdujący się wewnątrz komórki, jest prawdopodobnie zaangażowana w regulację i lokalizację receptora. Rodzina nikotynowych receptorów acetylocholiny odgrywa jedną z głównych ról w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. Zrozumienie mechanizmów modulujących ich funkcjonowanie, w połączeniu z badaniami strukturalnymi miejsca wiązania neuroprzekaźnika przez domenę zewnątrzkomórkową, zaowocowało znacznymi osiągnięciami w dziedzinie farmakologii. Mimo to, wieloletnie badania nie przyniosły dotąd skutecznych metod terapii schorzeń związanych z dysfunkcją tych receptorów.
Głównym celem projektu jest zbadanie mechanizmu(ów) regulacji funkcjonowania nikotynowych receptorów acetylocholiny przez domenę wewnątrzkomórkową, o której wciąż bardzo mało jest wiadomo. Badania ukierunkowane na system regulacji tych receptorów mogą skutkować otrzymaniem lepszych leków przeciw zaburzeniom neurologicznym.
W ramach projektu stworzone zostanie białko złożone z domeny wewnątrzkomórkowej nikotynowych receptorów acetylocholiny połączonej z rozpuszczalnym białkiem stanowiącym homolog tych receptorów. Wykorzystanie takiego połączenia białek jako narzędzia do identyfikacji cząsteczek oddziałujących z domeną wewnątrzkomórkową receptorów pozwoli na wyznaczenie nowych farmaceutycznych celów terapeutycznych. W rezultacie stworzone zostaną bardziej wydajne leki na zaburzenia neurologiczne, takie jak choroba Alzheimera i schizofrenia.
Dodatkowo w ramach projektu zbadane zostaną mechanizmy działania zidentyfikowanych białek regulatorowych. Poprzez określenie roli, jaką różny skład podjednostek receptora, zwany inaczej stechiometrią, odgrywa w wiązaniu białek regulatorowych zbadana może zostać selektywna regulacja receptora. Zrozumienie skomplikowanego mechanizmu regulacji receptorów jest ważne w walce z chorobami neurodegeneracyjnymi. Wytworzenie małych, jednodomenowych przeciwciał, nanociał, przeciwko specyficznej stechiometrii receptorów, wyjaśni mechanizmy działania i różnice w regulacji receptorów. Te same nanociała będą również wykorzystywane w następnym projekcie jako narzędzia do lokalizacji poszczególnych stechiometrii receptorów w mózgu, stanowiąc pomost pomiędzy biochemicznym mechanizmem regulacji i elementami system neurobiologicznego.
Zrozumienie mechanizmów regulacji nikotynowych receptorów acetylocholiny, które do tej pory pozostawały niewyjaśnione, jest kluczem do opracowania skutecznych leków przeciw zaburzeniom neurologicznym. Projekt ma na celu uzyskanie tej wiedzy, która w rezultacie może doprowadzić do wytworzenia bardziej skutecznych strategii farmaceutycznych.

Wyniki

Wygenerowano chimery z pierwszego planu pracy, wykorzystując stabilne linie komórkowe do produkcji białek. Podjęto wielokrotne próby wyizolowania chimer w różnych warunkach, z niewielkim sukcesem w uzyskaniu rozpuszczalnego pentameru. Dlatego też ostatnim etapem badania plan pracy nie wydaje się wykonalny.
Na potrzeby drugiego planu pracy wygenerowano wiele mutantów, które uwydatniły reszty kluczowe dla właściwej ekspresji tych chimerycznych konstruktów. Pomyślnie utworzono interfejs a4/a4. Syntetyczne nanociało utworzono bibliotekę i stworzono nanociał ukierunkowane potencjalnie na trzy z czterech planowanych interfejsów. Dwa z nich zostały w pełni scharakteryzowane, natomiast kolejny jest w trakcie charakteryzacji. Zamiast wzmacniać pierwszy plan pracy, jedno z nanociał zostało wykorzystane w badaniach immunoprecypitacji w próbach zrekompensować brak wykonalności na ostatnim etapie planu pracy 1. Niestety, nie wyizolowano wystarczającej liczby receptorów, aby zidentyfikować inne białka. Pozostałe nanociał również zostaną poddane próbie w badaniach immunoprecypitacji.

Członkowie zespołu

Dr. Ákos Nemecz

adiunkt


Dr. Ákos Nemecz
dr Dorota Nemecz

adiunkt


dr Dorota Nemecz

Magistrant

Weronika Nowak

Biologia sądowa


Weronika Nowak

Aparatura

Sprzęt zakupiony z tych środków:

Wydarzenia Rozpowszechniające

2023-09-[18-20]:

Weronika Nowak przedstawiła plakat na Przeciwciała Jednodomenowe konferencja w Paryżu we Francji.
Dziewięć osób zatrzymało się, aby omówić plakat.

2023-06-[14-16]:

Weronika Nowak przedstawiła plakat na Nano(&)BioMateriały – od teorii do aplikacji konferencja.
Cztery osób zatrzymało się, aby omówić plakat.

2023-03-03:

Dzień otwarty: Warsztaty zatytułowane: Metody wizualizacji i analizy bialek.
3x(8/8) Uczestników

2023-02-20:

dr Dorota Nemecz przedstawiła plakat na dorocznym spotkaniu Biophysical Society w San Diego. @13:45 Exhibit Hall BC Poster#:LB75.
Siedem osób zatrzymało się, aby omówić plakat.

2023-01-13:

Noc Biologów: drs Dorota i Ákos Nemecz uczestniczyli w ogólnopolskiej Nocy Biologów na UMK w Toruniu (Neuronowy zawrót głowy i Podwodny świat zabaw). (10/10 Uczestników każdy)
dr Dorota Nemecz prowadziła konkurs wideo: Dziękujemy za niepalenie (2 Zgłoszenia), i była gospodarzem warsztatów LabEscape (2 grupy po 6).

2022-10-27:

Seminarium wydziałowe prowadzone przez dr Ákosa Nemecza @10am Sala C226
12 Uczestników

2021-06-21:

Dr. Ákos Nemecz zaprezentował projekt POLS na imprezie promocyjnej Programu Badań Podstawowych NCN